עברית באינטרנט: פרודוקטיביות מימין לשמאל

עבודה עברית באינטרנט זה לא פשוט. רוב הפלטפורמות והכלים הטובים לא תומכים בשפות מימין לשמאל (RTL). קבלו טיפים והמלצות לשיפור פרודוקטיביות בעברית.

דרך מדברית - חצים ימינה ושמאלה, עברית באינטרנט

אם התצוגות של עברית באינטרנט הן בדרך כלל מושלמות, בכל הקשור לעבודה ויעילות הדברים פחות מושלמים, בלשון המעטה.
מי שצריך להיות פרודוקטיבי בעברית, או בכל שפה אחרת הנכתבת מימין לשמאל, עלול לחוות קושי במציאת כלים דיגיטליים ראויים. במיוחד בכל הקשור לפעילויות המשלבות כתיבה מרובה.

דוגמא בולטת לבעייתיות היא איתור כלים דיגיטליים לניהול משימות (Task Management Tools). בכל מה שקשור לשדות מידע של שורה אחת, כגון כותרת משימה, ניתן להתמודד עם הבעיה בקלות יחסית, באמצעות מוסכמות.
אך בשדות תיאור ושדות שיחה, בהם נדרש לעיתים תוכן ארוך ומורכב, העדר תמיכה בשפות מימין לשמאל (RTL) הוא מכשול משמעותי, במיוחד כאשר מדובר בפעילויות משותפות למספר אנשים.

אז איך אפשר ליהנות מהכלים הטובים ביותר גם בעברית, במרחב דיגיטלי שחושב משמאל לימין?

עברית באינטרנט: קודם כל מיקרוסופט וגוגל

כל הכלים של מיקרוסופט ושל גוגל עובדים חלק מימין לשמאל. כלומר, בכל הקשור לעיבוד תמלילים, גיליונות אלקטרוניים, מצגות, ודואר אלקטרוני – הדברים מסודרים. בחשבון מיקרוסופט או חשבון גוגל יש לכם את כל אלה.

לחשבון גוגל יש ערך מוסף, כי הוא כולל גם פתרון משובח לניהול רשימות ופתקים – גוגל קיפ.
רבים משתמשים לניהול רשימות והערות במעבדי התמלילים המצוינים של מיקרוסופט (וורד) ושל גוגל (דוקס).

בטלפון החכם הכיוון תלוי בהגדרות השפה של המכשיר

כלים שלא עובדים כהלכה מימין לשמאל באינטרנט, יכולים לעבוד כשורה במכשירים בהם שפת המכשיר מוגדרת לעברית. לעתים זה תלוי בהגדרה של שפת המקלדת בטלפון.

דפדפן כרום עושה את ההבדל עם Ctrl+Shift

בדפדפן כרום (Chrome) יש תכונה שמאפשרת להפוך את הכיוון של התוכן באמצעות לחיצה בו זמנית על מקשי קונטרול+שיפט (Ctrl+Shift) במקלדת.
כלומר, גם בכלים בהם התוכן מוצג כברירת מחדל משמאל לימין, באמצעות מקשי קונטרול+שיפט ניתן לעבור למצב עברית באינטרנט. בדרך כלל יש לחזור על הפעולה בכל פעם שפותחים את שדה התוכן.

התכונה הזאת עובדת בכלים רבים, אך לא בכולם.

כלים עם תמיכה סבירה בכתיבה מימין לשמאל:

  • טרלו – Trello
  • אוורנוט – Evernote
  • דרופבוקס פייפר – Dropbox Paper

תוסף דפדפן למשתמשי אסנה

משתמשי אסנה, הפלטפורמה לניהול פרויקטים וצוותי עבודה, יכולים להיעזר בתוסף חינמי, שמסדר את התוכן בשדה התיאור של המשימות, ובשדות השיחה. התוסף אינו משפיע על התצוגה ברשימות או בעמודות, רק בשדות המשימה בתצוגת המשימה.
MV Asana RTL

מחליף כיוון למשתמשי וורדפרס

מערכת ניהול התוכן הפופולארית וורדפרס (WordPress) תומכת באופן מלא באתרים בעברית ומאפשרת גם ממשק ניהול בעברית.
הבעיה היא שממשק ניהול בעברית אמנם נוח מאוד למנהל התוכן, אבל לא כל-כך נוח לוובמאסטר שצריך לעבוד על הקוד. כתוצאה מכך יש ריבוי של חילוף מצבי שפת הממשק בין עברית באינטרנט לבין אנגלית; תהליך מסורבל במקצת שגם עלול לגרום לטעויות.

התקנת פלגין מאפשרת החלפת כיוון של ממשק הניהול ללא צורך בשינוי הגדרת השפה, בלחיצת כפתור אחת. נוח, חוסך זמן וחוסך טעויות.
RTL Tester

שולחן עבודה עם כלי פרודוקטיביות - שלום עולם

שלום עולם, בלוג פרודוקטיביות דיגיטלית יוצא לדרך

איזו פלטפורמה דיגיטלית תשפר את תהליך המכירה בעסק שלכם? איזה כלי יאפשר לכם לארגן אירוע בלי להשתגע? בעידן בו החיים מתנהלים בענן של משימות, פרויקטים, שיחות, תוכן, ומידע – אישיים ופרטיים, מקצועיים ועסקיים – צריך לחשב פרודוקטיביות מחדש

קראו עוד »
סגירת תפריט