עברית באינטרנט: פרודוקטיביות מימין לשמאל

עבודה עברית באינטרנט זה לא פשוט. רוב הפלטפורמות והכלים הטובים לא תומכים בשפות מימין לשמאל (RTL). קבלו טיפים והמלצות לשיפור פרודוקטיביות בעברית.

דרך מדברית - חצים ימינה ושמאלה, עברית באינטרנט

אם התצוגות של עברית באינטרנט הן בדרך כלל מושלמות, בכל הקשור לעבודה ויעילות הדברים פחות מושלמים, בלשון המעטה.
מי שצריך להיות פרודוקטיבי בעברית, או בכל שפה אחרת הנכתבת מימין לשמאל, עלול לחוות קושי במציאת כלים דיגיטליים ראויים. במיוחד בכל הקשור לפעילויות המשלבות כתיבה מרובה.

דוגמא בולטת לבעייתיות היא איתור כלים דיגיטליים לניהול משימות (Task Management Tools). בכל מה שקשור לשדות מידע של שורה אחת, כגון כותרת משימה, ניתן להתמודד עם הבעיה בקלות יחסית, באמצעות מוסכמות.
אך בשדות תיאור ושדות שיחה, בהם נדרש לעיתים תוכן ארוך ומורכב, העדר תמיכה בשפות מימין לשמאל (RTL) הוא מכשול משמעותי, במיוחד כאשר מדובר בפעילויות משותפות למספר אנשים.

אז איך אפשר ליהנות מהכלים הטובים ביותר גם בעברית, במרחב דיגיטלי שחושב משמאל לימין?

עברית באינטרנט: קודם כל מיקרוסופט וגוגל

כל הכלים של מיקרוסופט ושל גוגל עובדים חלק מימין לשמאל. כלומר, בכל הקשור לעיבוד תמלילים, גיליונות אלקטרוניים, מצגות, ודואר אלקטרוני – הדברים מסודרים. בחשבון מיקרוסופט או חשבון גוגל יש לכם את כל אלה אונליין.

לחשבון גוגל יש ערך מוסף, כי הוא כולל גם פתרון משובח לניהול רשימות ופתקים – גוגל קיפ.רבים משתמשים לניהול רשימות והערות במעבדי התמלילים המצוינים של מיקרוסופט (וורד) ושל גוגל (דוקס).

בטלפון החכם הכיוון תלוי בהגדרות השפה של המכשיר

כלים שלא עובדים כהלכה מימין לשמאל באינטרנט, יכולים לעבוד כשורה במכשירים בהם שפת המכשיר מוגדרת לעברית. לעתים זה תלוי בהגדרה של שפת המקלדת בטלפון.

דפדפן כרום עושה את ההבדל עם Ctrl+Shift

בדפדפן כרום (Chrome) יש תכונה שמאפשרת להפוך את הכיוון של התוכן באמצעות לחיצה בו זמנית על מקשי קונטרול+שיפט (Ctrl+Shift) במקלדת.כלומר, גם בכלים בהם התוכן מוצג כברירת מחדל משמאל לימין, באמצעות מקשי קונטרול+שיפט ניתן לעבור למצב עברית באינטרנט. בדרך כלל יש לחזור על הפעולה בכל פעם שפותחים את שדה התוכן.

התכונה הזאת עובדת בכלים רבים – למשל, בפלטפורמת טרלו – אך לא בכולם.

כלים מומלצים למשתמש העברי

תוסף דפדפן למשתמשי נויישן (Notion)

משתמשי נויישן, האפליקציה לניהול לניהול אישי ועסקי, יכולים להשתמש בתוסף דפדפן חינמי, שמציג תוכן בהתאם לקונטקסט, באזור הכתיבה של דפים.
Notion RTL

אופציה נוספת למשתמשי נויישן היא תוסף סטיילוס – ראו בהמשך.

תוסף דפדפן למשתמשי אסנה

משתמשי אסנה, הפלטפורמה לניהול פרויקטים וצוותי עבודה, יכולים להיעזר בתוסף חינמי לדפדפן כרום, שמסדר את התוכן בשדה התיאור של המשימות, ובשדות השיחה.התוסף אינו משפיע על התצוגה ברשימות או בעמודות, רק בשדות המשימה בתצוגת המשימה.
MV Asana RTL

מחליף כיוון למשתמשי וורדפרס

מערכת ניהול התוכן הפופולארית וורדפרס (WordPress) תומכת באופן מלא באתרים בעברית ומאפשרת גם ממשק ניהול בעברית.הבעיה היא שממשק ניהול בעברית אמנם נוח מאוד למנהל התוכן, אבל לא כל-כך נוח לוובמאסטר שצריך לעבוד על הקוד. כתוצאה מכך יש ריבוי של חילוף מצבי שפת הממשק בין עברית באינטרנט לבין אנגלית; תהליך מסורבל במקצת שגם עלול לגרום לטעויות.

התקנת פלגין מאפשרת החלפת כיוון של ממשק הניהול ללא צורך בשינוי הגדרת השפה, בלחיצת כפתור אחת. נוח, חוסך זמן וחוסך טעויות.
פלגין: RTL Tester

תוסף סטיילוס לשליטה בתצוגות של אתרים

תוסף סטיילוס לדפדפן (Stylus) מאפשר להתקין סגנונות עיצוב מוכנים מראש או מותאמים אישית, ולשנות את התצוגות באתרי אינטרנט.
חלק מסגנונות העיצוב מיועדים למשתמשי אינטרנט העובדים מימין לשמאל (RTL).
תוסף סטיילוס לכרום

כל התוכן תחת גג מקצועי אחד

קופירייטינג, מאמרים, כתבות, דפי נחיתה, ניוזלטרים, מדיה חברתית, וידאו – התוכן שלך, בערוצים שלך, למטרות שלך.

 

מאמרים אחרונים

יד אוחזת איור מוח - בינה מלאכותית

תוכן שיווקי בעידן של בינה מלאכותית

השפעות ההתפתחות של פתרונות בינה מלאכותית ניכרות במערכי השיווק של חברות גדולות וקטנות. כלי ה-AI משפיעים גם על תהליכי יצירת תוכן. ישנם שלושה סוגים של תוצרי תוכן מבוססי בינה מלאכותית- AI מלא, AI חלקי ו-AI תומך

קראו עוד »